Estée Lauder
Estee Lauder Pleasures Bloom EdP 30ml
Är du ute efter en fräsch och feminin ny vårdoft så är Estee Lauder Pleasures Bloom ett perfekt alternativ. Denna parfym lanserades år 2010 och är en sprudlande, blommig och fruktig doft med en ung och frisk karaktär.
Estee Lauder Pleasures Bloom EdP 30ml
Är du ute efter en fräsch och feminin ny vårdoft så är Estee Lauder Pleasures Bloom ett perfekt alternativ. Denna parfym lanserades år 2010 och är en sprudlande, blommig och fruktig doft med en ung och frisk karaktär. Noterna kombinerar klassiska rosor och jasmin med sötman ifrån hallon och litchi samt en liten dos värme ifrån mysk och vanilj. Detta är en perfekt doft även att ge bort, då dess älskvärda delikata och fräscha karaktär är svår att inte förföras av. Bär den framförallt vår och sommar, då doften harmoniserar extra väl med solkysst hy och ett ljust, lättsamt humör.
Toppnoter - Grapefrukt, hallon, litchi och viol
Mellannoter - Jasmin, lilja, ros och pion
Basnoter - Mysk, vanilj och patchouli
Estee Lauder Pleasures Bloom
Köp parfym från Estee Lauder Pleasures Bloom på nätet! Fri frakt. Snabba leveranser. Låga priser.
Bli först med att recensera denna produkt!
Din recension:
För att skicka en recension måste du vara inloggad.
Estée Lauder
Estée Lauder Company skapades år 1935 av den amerikanska affärskvinnan Estée Lauder som skulle komma att erövra världen med sina skönhetsprodukter och parfymer. Hennes man, Joseph Lauder, var också med om att bilda och driva det lyckade företaget men det är Estée som tillskrivs förmågan att fatta rätt beslut vad gällde marknadsföring och affärsstrategi. Faktum är att hon var den enda kvinna som kom med i Time magazines lista på de 20 mest inflytelserika företagen under 1900-talet. Den första doften, Youth Dew, kom 1953 och det här var en badolja som även fungerade som parfym. Kvinnor började helt enkelt använda denna badolja som parfym genom att applicera den bakom öron och i knäveck. Estée Lauders produkter blev också mycket populära för att kända människor associerades med dem, en affärstrategi som var noga uttänkt av den skarpa affärskvinnan Estée Lauder.